info@filipposbc.gr / 6932335069

Νίκησε το Αγρίνιο (78-69) και τελικός το Σάββατο (21/5)

Μπροστά στην κατάμεστη αίθουσα “Δημήτριος Γκίμας” του ΔΑΚ Βικέλας ο Φίλιππος Βέροιας κατέβαλε την ομάδα του Αγρινίου με 78-69 στα πλαίσια των playout της Α2 κατηγορίας. Η ομάδα του Καλαμπάκου από τα πρώτα δευτερόλεπτα έδειξε τις διαθέσεις της για νίκη και παίζοντας πολύ καλή άμυνα ξέφυγε στο σκορ, απέκτησε διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι και το τέλος αντέχοντας στην πίεση των φιλοξενούμενων στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Με πολύ καλή άμυνα η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας ξέφυγε στο 4′ με 13-5. Ο Φίλιππος συνέχισε το ξέσπασμα και ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (15-5). Για 2 λεπτά οι ομάδες σίγησαν με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 19-11 στο 8’. Ο Σουτζοπουλος με εύστοχες βολές έκανε το 21-11. Ο Crinic μείωσε για το Αγρίνιο με τρίποντο σε 21-14 και ο ίδιος παίκτης σε νεκρό χρόνο κέρδισε φάουλ σε τρίποντο που επιχείρησε μειώνοντας σε 24-17 ευστοχώντας στην μια από τις 3 βολές.

Η ομάδα της Βέροιας με 7-2 σερί έκανε το 31-19 στο 12′ ξεσηκώνοντας την κερκίδα. Οι φιλοξενούμενοι στο 14′ με δικός τους σερί 2-7 μείωσαν σε 33-26. Στο 18 το σκορ με βολές του Τομιτς διαμορφώθηκε σε 38-29. Βολές στην συνέχεια και για τον Κοθρα (40-29) με την σκυτάλη να παίρνει ο Παραπούρας ο οποίος έκανε το 42-29 ενώ ο Πουλιανίτης λίγο αργότερα το 44-29.

Στο 24′ οι φιλοξενούμενοι με σερί 4-12 μείωσαν σε 48-37. Ο Δανης Ελευθεριαδης σε ατομική ενέργεια στο 16′ κέρδισε φάουλ, πέτυχε το καλάθι, ευστόχησε και στην βολή και έδωσε ανάσα στην ομάδα του Καλαμπακου (54-39). Το Αγρίνιο προσπαθώντας να βρει λύσεις μείωσε σε 58-47 στο 29′ και δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με βολές σε 58-51. Στην τελευταία επίθεση του 3ου δεκαλέπτου ο Πουλιανιτης και πάλι με ατομική ενεργεία διαμόρφωσε το σκορ δεκάλεπτου σε 60-51.

Με τρίποντο από τον Ντοβα ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο (63-51). Στο τρίποντο του Ντόβα απάντησε ο Crinic για να απαντήσει με την σειρά του ο Πουλιανιτης με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 66-54. Ο χορός των τρίποντων συνεχίστηκε με τον Κυριλλη που μείωσε για το Αγρίνιο σε 66-58 ενώ ο Crinic στο 35’με κάρφωμα σε 68-60. Το Αγρίνιο κέρδισε φάουλ σε τρίποντο του Crinic ο οποίος ευστόχησε στις 2 από τις 3 βολές πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο την ομάδα της Βέροιας (68-62).

Οι παίκτες του Καλαμπάκου παρά την πίεση σε όλο το γήπεδο από τους παίκτες του Αγρινίου διατήρησαν την συγκέντρωση τους και πήραν την μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 78-69. Η άνοδος στην κατηγορία για τις δυο ομάδες θα κριθεί στον αγώνα που θα διεξαχθεί το Σάββατο (21/5) στην πόλη της Αιτωλοακαρνανίας.

Διαιτητές: Ξενικάκης, Μπακάλης, Παζώλης

Δεκάλεπτα: 24-17, 44-29, 60-51, 78-69

Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Νικάι, Ντόβας 8 (2), Ελευθεριάδης 27 (3), Πουλιανίτης 11 (1), Κοθράς 2, Παραπούρας 2, Σουτζόπουλος 8 (1), Ντρεκάλοβιτς 7 (1), Ιατρίδης 9 (1), Πιλκούδης 4.

Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Τσρνιτς 27 (5), Τσούκας, Μήτσου 2, Κυριλής 3 (1), Κουρουπάκης 5, Μπαλός 10, Νικολαΐδης 17 (2), Γκάτζιος 5.